Dobre grzanie i chłodzenie- klima w działaniu

ji Klimatyzator - urządzenie do chłodzenia pomieszczenia. Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewn

Dobre grzanie i chłodzenie- klima w działaniu klimatyzacja gdańsk
Produkcja cieplna biura z pewnością ulegnie nie małej poprawie po założeniu klimatyzacji. Ale czy warto inwestować w , oczywiście, że tak- przeczytaj czemu.

Encyklopedia o klimatyzacji

Klimatyzator - urządzenie do chłodzenia pomieszczenia.

Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura 1) i jest przetłoczony do skraplacza który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator


Czynniki chłodzące

Początkowo jako czynnik chłodzący stosowano od XIX wieku do lat 1920. dwutlenek węgla. Został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300). W związku z tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii producenci zostali zobowiązani do bardziej wydajnym układów chłodzących, co zmniejszy zużycie czynnika. W Europie samochody od 2011 roku miały być wyposażone w układy klimatyzacji, w których czynnik R134a miał zostać zastąpiony nowym, o indeksie GWP niższym niż 150. Koncerny motoryzacyjne zwlekały z wprowadzeniem nowych regulacji, ostatecznie weszły one w życie w 2014 roku. W Europie stosowane są czynniki HFO1234yf (tetrafluoropropen: zbliżona charakterystyka termodynamiczna, indeks GWP=4) lub R744 (dwutlenek węgla, indeks GWP=1).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja


Multi funkcjonalność

Kiedy chcemy mieć chłodniej w mieszkaniu, domu czy biurze zazwyczaj jedyna dobra rada to klimatyzacja. Jednak klimatyzacja to urządzenie o szerszym zastosowaniu niż tylko schładzanie powietrza. Nowoczesne urządzenia tego typu mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania w sezonie zimowym. Technologia at jest dość wydajna i można zrobić z tego główne ogrzewanie w naszym domu. Oczywiście przy odpowiednim zaplanowaniu całej budowli.

Można jednym urządzeniem zastąpić kilka różnych w naszym domu. Klimatyzacja ma również funkcję osuszania powietrza, szczególnie przydatne w łazience lub w wilgotnych warunkach pogodowych. Podsumowując klimatyzacja już dawno przestała być urządzeniem do chłodzenia powietrza, a stała się bardziej kombajnem, łączącym kilka różnych funkcji.



© 2019 http://www.remontdomu.bydgoszcz.pl/