Wydajność termiczna budynku z pewnością ulegnie dużej poprawie po zamontowaniu klimatyzacji. Czy warto wydawać pieniądze w , oczywiście, że tak- krótko o tym dlaczego.
Lokale użytkowe z klimatyzacją
Podczas upałów ciężko wyobrazić sobie większą ulgę niż wejście do klimatyzowanego pomieszcza, chyba tylko lepsze jest spanie w takim pomieszczeniu w środku lata. Nic dziwnego, że spora część lokalów restauracyjnych, czy marketów ma zainstalowane urządzenia klimatyzujące. Bez nich kupowanie, czy spożywanie zamówionego jedzenia byłoby bardzo męczące i nieprzyjemne, a przecież nie o to chodzi.
Inwestycja w klimatyzacje dla właścicieli lokali usługowych jest jedną z ważniejszych, ponieważ stanowi duże udogodnienie dla pracowników oraz dla samych klientów. Koszty takiej instalacji zaczynają się od paru tysięcy i mogą sięgać nawet i kilkuset tysięcy, a wszystko zależy od powierzchni lokalu.
W starszym budynku
Kwestie ogrzewania w domu czy mieszkaniu to dość oczywista sprawa przy budowie czy planowaniu budynku. Mało kto jeszcze 10 lat temu myślał także o schładzaniu pomieszczeń, gdy upał da się mocno we znaki. dlatego też dzisiaj sporo osób kupuje klimatyzatory typu split i montuje je w pomieszczeniu, gdzie przybywa się najwięcej czasu. Takie urządzenia składają się z dwóch części, jednej wewnętrznej, która montowana jest przy suficie oraz z części zewnętrznej, która odpowiedzialna jest za doprowadzenie chłodnego powietrza do wewnątrz.
To najprostsza konstrukcja, która daje się zastosować w większości istniejących budynków. Wystarczy jedynie wybić kilka dziur w ścianie i gotowe. Co prawda jest to mało eleganckie i niektórym może się to nie spodobać, ale pewnie zmieniliby zdanie w bardzo upalny dzień.
Wikipedia o klimatyzatorze
Klimatyzator - urządzenie do chłodzenia pomieszczenia.
Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura 1) i jest przetłoczony do skraplacza który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator