Coraz więcej komputerów
Komputery coraz bardziej dominują nasze życie i znaleźć je możemy już wszędzie. Prawie każda gałąź biznesu, medycyny czy edukacji korzysta z ich pomocy, aby osiągnąć różne cele. W szkołach wprowadza się dzienniki elektroniczne, a w szpitalach... No właśnie co w szpitalach.
Niebawem wszystkie szpitale będą musiały się przerzucić na elektroniczne dokumentacje medyczne, do których będzie możliwy dostęp online. Jest to z jednej strony bardzo dobre rozwiązanie, jednak z drugiej strony rodzi pewne problemy i komplikacje. Jednym z problemów jest obowiązek przeszkolenia pracowników placówek medycznych z zakresu obsługi systemu, kolejnym jest przeniesienie pacjentów do bazy online. Jednak to rozwiązanie ma więcej dobrych stron niż złych. Zyskają z pewnością sami pacjenci, którzy nie będą musieli nosić ze sobą całej papierologii, a jedynie swój kod pacjenta.
Elektroniczna
Lekarz, aby dobrze wystawić diagnozę musi wiedzieć o pacjencie jak najwięcej i bardzo przydatną rzeczą jest historia choroby oraz cała kartoteka pacjenta. Bez tych informacji cały proces leczenia może przebiegać dużo wolniej niż powinien i to ze szkodą dla pacjenta właśnie.
Takie sytuacje na szczęście zdarzają się rzadko, a będą jeszcze rzadziej kiedy wprowadzone zostaną e-dokumentacje medyczne. Kartoteka każdego pacjenta będzie dostępna w formie elektronicznej, więc nawet jeżeli ta papierowa ulegnie zniszczeniu to zawsze będzie można sięgnąć po tą wirtualną i bez przeszkód poznać historię leczenia danego pacjenta.
EDM w Polsce. Wikipedia wyjaśnia
Rodzaje i zakres dokumentacji medycznej (która może występować zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej) został opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania1. Przepisy te regulują również sposób wytwarzania, przechowywania i udostępniania tej dokumentacji. Możliwość stosowania zamiennie dokumentacji papierowej, jak i elektronicznej dopuszcza w/w rozporządzenie, co dodatkowo potwierdzone jest w art. 56 ust. 1 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia2: ?Do dnia 31 lipca 2014 r. dokumentacja medyczna może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej?. Po tym terminie dokumentacja medyczna wszystkich rodzajów oraz w całym zakresie będzie musiała być prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna