Kartoteki dla szpitali i przychodni

onieczne. O tym w poście.Obowiązkowe e-kartoteki już wkrótceW 2017 roku w życie wchodzą przepisy zobowiązujące placówki medyczne do zaopatrzenia się w system e-dokumentacji medycznej. To spora modernizacja, jeżeli chodzi o kwestie

Kartoteki dla szpitali i przychodni Oprogramowanie takie jak już niedługo staną się niezbędne dla dosłownie każdej placówki medycznej. Można już teraz wykupić odpowiadające nam licencje, jednak czemu jest to konieczne. O tym w poście.

Obowiązkowe e-kartoteki już wkrótce

W 2017 roku w życie wchodzą przepisy zobowiązujące placówki medyczne do zaopatrzenia się w system e-dokumentacji medycznej. To spora modernizacja, jeżeli chodzi o kwestie komputeryzacji służby zdrowia. Nowe systemy będą musiały spełniać wszelkie normy zawarte w ustawie. E-kartoteki pacjentów będą przechowywane w bazie danych dostępnej z internetu.

Na całym rozwiązaniu skorzystają oczywiście pacjenci, których dokumenty będą dostępne w bazie danych, nie będą musieli oni się przejmować przenoszeniem kartotek do innych placówek, ani przechowywać ich w domach. Ustawa wchodzi w życie 1 sierpnia 2017, przynajmniej wg. najnowszych danych. Raczej nie będzie już przesuwana (na początku planowano wprowadzić ją w życie z dniem 1 sierpnia 2014).


Wiki o bazach danych

Baza danych ? zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest ?systemem zarządzania bazą danych? (ang. database management system, DBMS).

Programy do obsługi bazy danych operują głównie na danych tekstowych i liczbowych, lecz większość współczesnych systemów umożliwia przechowywanie danych cyfrowych różnego typu: dane o nieokreślonej strukturze, grafika, muzyka, obiekty itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_danych


Wikipedia o informatyce medycznej

Informatyka medyczna - dział informatyki, zajmuje się przetwarzaniem, przechowywaniem, przesyłaniem oraz metodami tworzenia systemów przetwarzających informacje wykorzystywane w opiece zdrowotnej.

Informatyka medyczna obejmuje:

systemy informatyczne dla jednostek służby zdrowia (szpitali, aptek itp.),
systemy wspomagania diagnostyki,
przetwarzanie i analizę sygnałów medycznych (np. EKG),
przetwarzanie i analizę obrazów medycznych,
oprogramowanie aparatury medycznej,
standardy wymiany informacji HL7, DICOM,
wspomaganie badań naukowych.
Edukacja w tej dziedzinie ma miejsce na kierunkach technicznych (np. inżynieria biomedyczna, informatyka - wybór specjalizacji w trakcie trwania studiów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_medyczna



© 2019 http://www.remontdomu.bydgoszcz.pl/