Stanowiska i towarzystwo dla roślin
Jako ogrodnik należy pamiętać, ze każda roślina ma swoje wymagania i ulubione stanowiska. Niektóre okazy lubią cieniste miejsca, a inne uwielbiają pełne słońce i potrzebując go bardzo dużo. Ważnym czynnikiem jest też wiatr, ponieważ nie każda roślina jest na niego wytrzymała, wiec jeżeli mamy bardzo wietrzne miejsca to lepiej jest wybrać drzewka i niskie krzewy, które mają dobry system korzeniowy - najlepsze będą iglaki.
No i ostatnia sprawa to towarzystwo jakie dobierzemy do naszych roślin czy drzewek. Przede wszystkim nie każdy gatunek może być posadzony obok innego i trzeba mieć tego świadomość, aby nie podbierały sobie składników odżywczych. Trzeba też zachować odpowiedni odstęp pomiędzy kolejnymi roślinami.
Planowanie ogrodu
Projekt ogrodu to już wcale nie taka ekstrawagancja. Sporo firm oferujących kostki brukowe, czy drzewka ozdobne zaczynają wprowadzać na listę swoich usług również projektowanie ogrodów jako dodatek do ich głównej działalności. Co do samego projektu to warto mieć jakąś wizję, nawet kiedy komuś zlecimy jego projekt. Przecież ogród ma się podobać właśnie nam.
Inspirację na nasz ogród można znaleźć w różnych katalogach firm około-ogrodowych lub w Internecie. Należy pamiętać, aby wybrać ogród, który metrażem mniej więcej odpowiada naszemu. Co do stylu zastosowanego w naszym ogrodzie to możemy wybrać co nam się żywnie podoba. Od stylów klasycznych, angielskich po nowoczesne i minimalistyczne. Oczywiście im bardziej nowoczesny ogród tym trudniej może być z dostępnością odpowiednich materiałów.
Planujmy i działajmy, ale powoli
Jeśli nie mamy zbyt wygórowanych oczekiwań, wystarczy nam ładny trawnik, kilka sosenek i skalniak. Gdy marzy nam się posiadanie naprawdę efektownej przestrzeni, dobrze byłoby bardziej się zaangażować.
Możliwości jest sporo. Można się inspirować ogrodami japońskimi, albo urządzonymi w stylu angielskim. Nie nastawiajmy się jednak na szybki efekt. Trzeba pamiętać o tym, że tworzymy żywą kompozycję, która będzie się rozrastać i zmieniać. Dobrze byłoby mieć wizję skończonej całości, by wiedzieć do czego dążyć wprowadzając zmiany.