Przygotowanie samochodu do wakacyjnego wyjazdu
Dokładne zaplanowanie wyjazdu wakacyjnego obejmuje także przygotowanie samochodu do dłuższej jazdy, która będzie mogła być bezpieczna i szybka. Na pewno wszystkim turystom będzie zależało na tym, żeby ich samochód był sprawny i bezpieczny zwłaszcza, jeżeli podróżują z dziećmi lub większą liczbą pasażerów. Dobre przygotowanie samochodu oznacza sprawdzenie jego hamulców i opon, a także wybranie takiego oleju samochodowego, który będzie odporny na działanie wysokich temperatur, a dzięki temu unikniemy w czasie podróży dodatkowych przerw, które musielibyśmy przeznaczyć na schłodzenie silnika. Czasami trzeba będzie, więc wymienić dotychczasowy olej silnikowy, który już posiadamy, na bardziej specjalistyczny.
Potrzebny odpoczynek w czasie długiej podróży
Coraz większa liczba kierowców, którzy wyruszają w daleką podróż posiada świadomość tego, że powinni regularnie odpoczywać i robić sobie przerwy w czasie jazdy. Taką przerwę mogą oni przeznaczyć na zjedzenie małego posiłku, chwilę drzemki w pokoju hotelowym czy zrobienie potrzebnych zakupów. Niektórzy kierowcy wykorzystują swoją przerwę na wizytę na stacji benzynowej. W czasie takiej wizyty będą mogli zatankować samochód, a także poprosić o zrobienie jego szybkiego przeglądu przez pracowników stacji benzynowej, którzy sprawdzą poziom oleju silnikowego w samochodzie swojego klienta, a także określą, czy używa on oleju o dobrej jakości i doradzą mu, w jaki sposób powinien dbać o swój samochód.
Smar - definicja z Wiki
Smar ? substancja zmniejszająca tarcie między powierzchniami przedmiotów, które stykając się ze sobą tymi powierzchniami, poruszają się względem siebie. Smar działa na zasadzie wniknięcia w szczelinę pomiędzy tymi powierzchniami i utworzenia tam warstwy poślizgowej poprzez całkowite odseparowanie od siebie tych powierzchni.
Poszczególne smary mogą mieć różne konsystencje: od stałej, poprzez półpłynną, płynną aż do gazowej.
Smary zawierają substancję nośną, mająca właściwości ślizgowe - towot, olej silikonowy oraz substancje dodatkowe, decydujące często o przeznaczeniu smaru. Do smarów często dodaje się: PTFE (Teflon, Tarflen), dwusiarczek molibdenu, grafit lub miedź. Dodatki zapewniają wytworzenie prawidłowej warstwy poślizgowej.
Smary zazwyczaj spełniają jednocześnie dodatkowe funkcje, takie jak np. usprawnienie odprowadzania ciepła, ochrona antykorozyjna. Niektóre nadają się do stosowania w urządzeniach mających kontakt z żywnością (PTFE, silikon).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smar