Montaż i opłacalność klimatyzacji

iedawna było oznaką luksusu i bogactwa, dzisiaj jest prawie standardem w każdym biurze czy większym domu jednorodzinnym. Mowa oczywiście o klimatyzacji. Urządzenia klimatyzujące stały się na tyle szeroko dostępne, że trudno znaleź

Montaż i opłacalność klimatyzacji klimatyzacja gdańsk
Wydajność termiczna pomieszczenia może ulec dużej poprawie przy klimatyzacji. Ale czy warto pakować pieniądze w , oczywiście, że tak- przeczytaj czemu.

Klima w standardzie

Coś co do niedawna było oznaką luksusu i bogactwa, dzisiaj jest prawie standardem w każdym biurze czy większym domu jednorodzinnym. Mowa oczywiście o klimatyzacji. Urządzenia klimatyzujące stały się na tyle szeroko dostępne, że trudno znaleźć dzisiaj biuro bez niej. Dodatkowo ostatnio klimat i pogoda w Polsce nie są dla nas łagodne, co tylko zwiększyło popyt na te urządzenia.

Typy i rodzaje tych urządzeń spokojnie pozwalają do odpowiedni dobór do pomieszczenia lub od razu całego budynku. Dla pojedynczych pomieszczeń, zwłaszcza w domu lub małym mieszkaniu poleca się klimatyzatory przenośne, małe i wygodne urządzenia, które potrzebują źródła prądu oraz wyloty dla ciepłego powietrza. Są też większe urządzenia montowane nad drzwiami, lub rozwiązania kompleksowe, zapewniające przyjemną ochłodę przewodami wentylacyjnymi.


Wikipedia: Klimatyzator

Klimatyzator - urządzenie do chłodzenia pomieszczenia.

Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura 1) i jest przetłoczony do skraplacza który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator


O czynnikach chłodzących

Początkowo jako czynnik chłodzący stosowano od XIX wieku do lat 1920. dwutlenek węgla. Został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja



© 2019 http://www.remontdomu.bydgoszcz.pl/