Musisz wybrać dobre przedszkole? Zobacz co warto wziąć pod uwagę

osferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kolejne święta są bardzo ważnymi wydarzeniami również w ich życiu, ponieważ wówczas otrzymują prezenty, a ich rodzice spędzają z nimi więcej czasu niż zwykle, ponieważ mogą sobie po

Musisz wybrać dobre przedszkole? Zobacz co warto wziąć pod uwagę Twoje dziecko musi iść do przedszkola lub żłobka? Sprawdź tutaj:

Nauka kolęd i piosenek świątecznych w przedszkolu

Nawet dzieci przedszkolne bardzo dobrze wyczuwają atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kolejne święta są bardzo ważnymi wydarzeniami również w ich życiu, ponieważ wówczas otrzymują prezenty, a ich rodzice spędzają z nimi więcej czasu niż zwykle, ponieważ mogą sobie pozwolić na więcej wolnego. Dlatego przedszkolanki starają się o to, aby również w przedszkolu panowała świąteczna atmosfera i organizują coś w rodzaju przedszkolnej wigilii, na której podawana jest dzieciom do jedzenia jedna z wigilijnych potraw. Staje się to dobrą okazją do porozmawiania z dziećmi na temat świątecznych zwyczajów oraz zaśpiewania z nimi jakiejś kolędy lub piosenki świątecznej. Może się wówczas okazać, że wiele spośród dzieci już zna tę kolędę, a inne będą mogły nauczyć się jej słów.


Poznawanie ulubionych smaków dzieci

Przedszkole staje się dla dzieci okazją do poznawania nowych smaków. Przedszkolanki pracujące z dziećmi starają się poszerzać ich kulinarne upodobania poprzez sukcesywne wprowadzanie do przedszkolnego menu nowych potraw, a także poprzez rozmowy z dziećmi, w czasie których opowiadają one o swoich ulubionych potrawach. Mogą być im także pokazywane rysunki warzyw i owoców oraz czytane wierszyki opowiadające o tym, dlaczego warto zdrowo się odżywiać. Szczególna uwaga będzie zwracana na dzieci otyłe, które będą pilnowane, żeby nie zaczęły podjadać pomiędzy posiłkami oraz na dzieci zbyt chude, z którymi będą prowadzone odpowiednie zajęcia, motywujące je do jedzenia. Przedszkolanki będą się starały wzbudzić w dzieciach wrażenie, że jedzenie jest czymś przyjemnym.


Trochę historycznych faktów

Reformy oświaty po roku 1989 nie wniosły wielu zmian oświatowych w przedszkolach i ich programach kształcenia przedszkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej pod kierownictwem M. Handke, nowelizując w lipcu 1998 ustawę o systemie oświaty, zapowiedziało dogłębne zreformowanie ustroju szkolnego i przedszkolnego (zob. reforma systemu oświaty z 1999 roku). Z dniem 1 września 2004 wprowadzono obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci w wieku 6 lat w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, a od 1 września 2011 r. obowiązkiem tym objęto również dzieci pięcioletnie. Obowiązek ten można spełniać poprzez uczęszczanie do przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej lub do innej formy wychowania przedszkolnego (zespoły przedszkolne lub punkty przedszkolne). Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Obecnie przygotowanie przedszkolne w wielu krajach stanowi pierwsze, obowiązkowe ogniwo zintegrowanego systemu oświatowego.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przedszkole#III_Rzeczpospolita



© 2019 http://www.remontdomu.bydgoszcz.pl/