Prawidłowy poziom hormonów we krwi ? dlaczego to ważne?
Chociaż rzadko się nad nimi zastanawiamy, hormony znacząco wpływają na nasze samopoczucie, a nierzadko ich nieprawidłowy poziom we krwi może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Objawów świadczących o niewłaściwej pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego jest wiele, dlatego jeśli zauważymy u siebie nagłą senność lub problemy ze snem, nadpotliwość, nieustające uczucie chłodu, drżenie rąk, zbyt mały lub nadmierny popęd seksualny, warto najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, a następnie odwiedzić endokrynologa. Powyżej zostały wymienione tylko niektóre z dolegliwości wywołanych nieprawidłową pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego, dlatego tylko lekarz specjalista może ustalić przyczyny tych dolegliwości.
Co może świadczyć o problemach z gruczołami wydzielania wewnętrznego?
O problemach związanych z hormonami myślimy zazwyczaj w okresie dorastania, a wiele osób uważa je za cechę właściwą dla okresu przekwitania. W rzeczywistości jednak prawidłowa praca gruczołów wewnętrznych ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli więc nie ma uzasadnienia dla nagłego przyrostu wagi, poczucia senności, braku energii, nadpotliwości czy drżenia rąk, warto udać się do endokrynologa. Ponieważ objawów związanych z zaburzeniami pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego jest bardzo dużo, dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem rodzinnym. Należy pamiętać, że problem ten jest bardzo często dziedziczny, dlatego jeśli w rodzinie pojawiały się już tego typu schorzenia, wizyta u endokrynologa może być tym bardziej konieczna.
Terapia rodzinna dla bliskich osób przebywających na odwyku
Sytuacja rodzinna osób żyjących w atmosferze jakiegoś uzależnienia może być bardzo trudna. Już osoby cierpiące na uzależnienie od Internetu mogą sprawiać bardzo wiele problemów swoim bliskim. Dlatego bliscy takich osób często uczestniczą w prywatnych terapiach psychiatrycznych mających na celu uświadomienie im, w jaki sposób mogą stawiać granice w korzystaniu z Internetu. Podobnie jest z bliskimi osób uzależnionych od narkotyków. Osobnym problemem jest świadczenie pomocy psychiatrycznej bliskim takich osób, które już przebywają na odwyku lub zostały umieszczone w poprawczakach. Muszą one zmagać się nie tylko z uczuciem tęsknoty, ale też strachem i jakimś poczuciem krzywdy. Dlatego często wymagają długotrwałej opieki psychiatrycznej.