Pomoc księgowa przez internet
Rozliczanie finansowe przez internet? Tak, obecnie jest to jak najbardziej możliwe. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim mniejsze firmy, które nie muszą prowadzić rozbudowanych ksiąg rachunkowych, ale jednocześnie mają faktury i rachunki do rozliczenia, którymi może zająć się jedynie specjalista. Korzystanie z usług księgowych przez internet jest dla takich firm wygodnym rozwiązaniem, ponieważ odbywa się szybko i sprawnie. Wszystkie potrzebne dokumenty są skanowane i przesłane drogą elektroniczną. Takie rozwiązanie dodatkowo jest dla firmy mniej kosztowne. Dla biura księgowego również wiążą się z tym większe korzyści, ponieważ w ten sposób może ono obsłużyć większą ilość klientów.
Podstawowe zadania w księgowości
Czym zajmuje się księgowy? Najogólniej mówiąc jego praca opiera się na dokonywaniu różnego rodzaju wyliczeń, przy wykorzystaniu różnego typu kalkulatorów i w oparciu o odgórnie ustalone przepisy. W praktyce jednak księgowy ma także inne obowiązki, do których zaliczamy między innymi dekretowanie dokumentów, udział w sporządzaniu sprawozdań, raportów i zestawień, prowadzenie ewidencji księgowych, czy przygotowywanie różnego rodzaju przelewów. Poza tym księgowy na bieżąco współpracuje z instytucjami zewnętrznymi takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy Urząd skarbowy oraz z bankami. Zakres obowiązków księgowego jest zatem rozległy, a księgowość musi być realizowana w zasadzie w każdej firmie, w której prowadzone są rachunki finansowe.
Jaka szkoła dla księgowego
Co trzeba zrobić, aby zostać księgowym? Wymagania dotyczą przede wszystkim ukończenia kierunkowej szkoły, a także zrealizowania praktyk w tym zakresie. Oczywiście zawsze pożądane są dodatkowe kursy i szkolenia, a także studia podyplomowe. Warto też pamiętać, że im większe doświadczenie ma księgowy, tym większe szanse ma na uzyskanie posady w większych korporacjach, gdzie praca odbywa się w bardziej zaawansowanej formie. Oczywiście w tego typu miejscach wraz z większymi obowiązkami, rosną także zarobki. Warto też pamiętać, że księgowy może założyć indywidualną działalność. Taki samodzielny księgowy przede wszystkim powinien zadbać o odpowiednie certyfikaty, które uprawniają go do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.