Diagnoza chorób układu pokarmowego
Diagnoza chorób układu pokarmowego jest dość skomplikowana i bez odpowiednich badan ciężko czasami powiedzieć cokolwiek o stanie zdrowia pacjenta. Badania krwi potrafią być pomocne, aby wskazać lekarzowi dalsze badania.
Zwykle ostateczna diagnoza następuje po wykonaniu badań endoskopowych. Kolonoskopia i gastroskopia nie należą do badań przyjemnych, ale czasami najzwyczajniej w świecie trzeba.
Z wizytą u gastrologa
Żołądek potrafi być bardzo problematyczny, zwłaszcza przy pewnych schorzeniach takich jak wrzody czy zapalenia. Kłopoty z tym organem zwykle zaczynają się dość łagodnie, ot lekki ból w nadbrzuszu, wzdęcia czy lekkie nudności. Z czasem jednak mogą przybrać na intensywności i to właśnie sygnał, że jednak to nie przejściowe gorsze samopoczucie.
Wizyta u gastrologa i przedstawienie mu problemu z pewnością rzuci nieco światła na nasze dolegliwości. Badanie USG powinno być pierwszym jakie zostanie przeprowadzone, często również zleca się badania krwi. Z wynikami oczywiście udajemy się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia
Z Wiki: Kolonoskopia
Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia