Po co stosuje się pompy ciepła?
Większość z nas chce dzisiaj korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mają naprawdę wiele zalet. Dlaczego? Pozwalają nam one na szybszą i bardziej wydajną pracę, a czasami sprawiają, że nasze życie staje się o wiele komfortowe. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, której zadaniem jest ogrzewanie budynku.
W Polsce funkcjonalny system grzewczy to absolutna podstawa, zwłaszcza zimą, kiedy temperatury potrafią spadać bardzo mocno poniżej zera, a przecież chyba nikt z nas nie chce marznąć we własnym mieszkaniu. Pompy ciepła mają wiele zalet, dlatego nie można się dziwić, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na ich zainstalowanie, oczywiście pod okiem najlepszych specjalistów.
Wikipedia i wybór pompy ciepła
Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Nowo budowany obiekt powinien posiadać świadectwo energetyczne, z którego można skorzystać przy doborze mocy pompy ciepła. Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe obciążenie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia budynku, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.
Przy projektowaniu systemów grzewczych z pompą ciepła mamy do wyboru kilka rozwiązań:
system monowalentny ? pompa jest jedynym urządzeniem grzewczym;
system biwalentny alternatywny ? w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej pompa wyłącza się i włącza się drugie urządzenie np. kocioł gazowy lub olejowy;
system biwalentny równoległy ? w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej włącza się drugie urządzenie i od tej pory obydwa urządzenia pracują równocześnie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła
Krótko o energii alternatywnej - Wikipedia
Energia alternatywna ? energia pozyskiwana metodami innymi niż podstawowe sposoby uzyskiwania energii, czyli spalanie paliw kopalnych lub rozszczepienie jąder atomów.
W kategorii energia alternatywna mieści się: kategoria energii odnawialnej opartej na odnawialnych źródłach energii, jak również energia z nowych, dotychczas niewykorzystywanych źródeł energii takich jak np. hydrat metanu.
Technologie, które dzisiaj są akceptowalne, takie jak pompy ciepła czy ogniwa paliwowe, zanim stały się takimi, musiały uzyskać odpowiedni do zaakceptowania koszt przetwarzania energii. Podobny proces obniżania kosztów ma teraz miejsce z samochodami na wodór, samochodami na sprzężone powietrze, a w przyszłości może objąć też syntezę termojądrową z zimną fuzją włącznie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_alternatywna