inwerter solarny
Centralne ogrzewanie słoneczne - warto wiedzieć
Centralne ogrzewanie słoneczne ? zapewnienie centralnego ogrzewania i ciepłej wody z energii słonecznej do systemu, w którym woda ogrzewana jest centralnie przy użyciu kolektorów słonecznych (i rozprowadzana najczęściej przy użyciu sieci ciepłowniczej).
Dla systemów ciepłowniczych kolektory mogą być montowane na ziemi lub też na dachach ogrzewanych budynków.
Centralne ogrzewanie słoneczne może posiadać magazyn energii cieplnej. W zależności od wielkości taki magazyn może służyć do dobowego lub sezonowego przechowywania energii (energia słoneczna jest zbierana i magazynowana w czasie letnim, a wykorzystywana w okresie zimowym).
W porównaniu do małych układów ogrzewania słonecznego, centralne systemy ogrzewania słonecznego mają najlepsze wskaźniki cena-wydajność z powodu: niższej ceny budowy PLN/kWh, wyższej sprawności cieplnej i proporcjonalnie niższych kosztów eksploatacji.
Centralne ogrzewanie słoneczne może również służyć do słonecznego chłodzenia. W tym przypadku, ogólna sprawność takiego systemu może być bardzo wysoka z powodu wysokiej korelacji między zapotrzebowaniem energetycznym i nasłonecznieniem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie_s%C5%82oneczne
Ważna definicja - środowisko
Środowisko ? ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności. Jest to pojęcie podrzędne w stosunku do przyrody, obejmującej również elementy ożywione.
Z uwagi na stopień przekształcenia środowisko dzielimy na:
środowisko przyrodnicze (naturalne)
środowisko antropogeniczne
środowisko sztuczne
środowisko zdegradowane
W Polsce za korzystanie ze środowiska (np. wody) i wprowadzanie w nim zmian (np. wprowadzanie zanieczyszczeń) pobierane są opłaty na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arodowisko
Czym jest tak naprawdę ekologia?
Ekologia zajmuje się badaniem powiązań między organizmami żywymi a środowiskiem abiotycznym (układy biologiczne istnieją w sieci powiązań między sobą i otaczającym je środowiskiem), opartych na różnego rodzaju interakcjach. Odkrywanie tych zjawisk dokonywało się od starożytności, ale ekologia jako samodzielna nauka rozwinęła się w zasadzie w XIX w. Ekologia nie jest nauką obojętną wobec egzystencji przyrody i człowieka, dlatego często w potocznych dyskusjach utożsamiana jest z sozologią i filozofią. Ekologia najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz o konsekwencjach wynikających z tego porządku i nieporządku dla istnienia biosfery i człowieka.
Ze względów zarówno filozoficznych jak i utylitarnych pojęcie ?ekologia? używane bywa w szerokim kontekście znaczeniowym. Określenia ekologia, ekologiczny są często używane w języku potocznym w szerokim i czasem nieprecyzyjnym sensie znaczeniowym, nie zawsze związanym z ekologią jako nauką. Często odnoszą się do sozologii, tj. nauki o ochronie środowiska lub do ochrony środowiska jako takiej, a nawet do filozofii ekologicznej (ekozofia), działalności społecznej czy artystycznej.
Termin ten, od słowa oecologia, wprowadził w 1866 r. niemiecki biolog i ewolucjonista Ernst Haeckel, by określić badania nad zwierzętami i ich relacjami z otaczającym światem nieorganicznym i organicznym, ze szczególnym uwzględnieniem interakcji, przyjaznych lub wrogich, z organizmami roślinnymi i zwierzęcymi, z którymi wchodzą w kontakt. Na organizmy w środowisku oddziałują czynniki abiotyczne i biotyczne.
Jedni autorzy sądzą, że przedmiotem ekologii powinny być relacje między rzeczywistością biotyczną a abiotyczną, inni natomiast rozszerzają jej zakres na tak zwany wymiar aplikacyjny (tzw. ekologia stosowana). W konsekwencji dla jednych jest to nauka biologiczna, dla innych geograficzna, a jeszcze inni poszerzają ją o problematykę ochrony środowiska (zob. np. ekologizm). Jedni bronią jej wymiaru ilościowego (strategia redukcjonistyczna), inni skupiają się na wymiarze jakościowym (strategia holistyczna). Z powodu tak różnorodnych podejść i poglądów na zakres ekologii w podręcznikach spotyka się różne jej definicje i różne modele teoretyczne.
Zazwyczaj za najważniejsze pojęcia w ekologii uważa się następujące: populacja, biocenoza, ekosystem, krajobraz, biosfera, sukcesja ekologiczna.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia