O zabawkach dla dziewczynek

ż zabawki z tworzywa sztucznego produkowane na dużą skalę to jednak są coraz częściej wybierane przez rodziców. Zabawki z drewna mogą również stanowić ciekawy pomysł jako podarunek dla dziecka. Czy inwestycja w droższe zabawki jes

O zabawkach dla dziewczynek Zabawki drewniane to idealny pomysł na prezent dla dziecka

Zabawki, które niejedno zniosą

Chociaż zabawki z drewna dla dzieci z pewnością są o wiele droższe nieraz niż zabawki z tworzywa sztucznego produkowane na dużą skalę to jednak są coraz częściej wybierane przez rodziców. Zabawki z drewna mogą również stanowić ciekawy pomysł jako podarunek dla dziecka. Czy inwestycja w droższe zabawki jest opłacalna? Wielu rodziców, które wdrożyło w życie takie rozwiązanie, jest z niego naprawdę zadowolonych. Zakup drewnianych zabawek jest szczególnie opłacalny w przypadku rodzin, w których jest kilkoro dzieci, a rodzeństwo dziedziczy po sobie zabawki. Wtedy naprawdę można sprawić, że zabawki dłużej przetrwają, ponieważ popularne, plastikowe elementy bardzo łatwo można zgubić, natomiast drewno jest w tym wypadku lepsze.


Kilka faktów o drewnie

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Ciekawostki

Historia domków dla lalek sięga już starożytności. Dawne miniaturowe gospodarstwa z mebelkami i wyposażeniem znajdowane są w wykopaliskach oraz grobach dzieci1. Mebelki wykonywano wtedy z gliny, cyny, brązu, czasami ze srebra2. Najstarsza znana budowla tego typu pochodzi z roku 1558, kiedy to Albrecht V Bawarski zamówił dla swojej córki prezent, którym był domek dla lalek. Nie przypominał on wtedy zabawki, lecz precyzyjnie wykonane małe dzieło sztuki z kunsztownie wykonanymi miniaturkami rezydencji książęcej.

Wyrób domków w Europie przeżywał rozkwit w wieku XVIII i I połowie XIX wieku. Najpiękniejsze z nich powstały w Niemczech, gdzie pełniły rolę "zabawek edukacyjnych". Modne były też w Anglii, Holandii, Francji i we Włoszech. Właśnie we Włoszech przy okazji obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem2. konstruowano całe "miasta lalek", a w szczególności znane szopki neapolitańskie, które często były dziełem najlepszych włoskich architektów, rzeźbiarzy i złotników.

Pod koniec XIX wieku oprócz domków lalek bardzo popularne stały się miniaturowe pojedyncze pokoje (zwłaszcza kuchnie) składające z trzech ścian, podłogi i wyposażenia takie jak: meble i sprzęt gospodarstwa domowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Domek_dla_lalek



© 2019 http://www.remontdomu.bydgoszcz.pl/