Niższa i wyższa geodezja
Geodezja dzieli na niższą oraz wyższą, które zasadniczo różnią się od siebie głównie badanym obszarem, ale nie tylko. Ważną kwestią jest też kulistość ziemi, którą uwzględnia geodezja wyższa.
Wiadomo, że do obliczeń geodezji wyższej trzeba mieć inne uprawnienia niż do wykonywania pomiarów geodezji niższej. Są one dużo bardziej skomplikowane z racji uwzględniania kulistości kuli Ziemskiej.
Istnieją jeszcze inne odłamy, czy też działy powiązane z geodezją takie jak astronomia geodezyjna czy fotometria.
Wymagający zawód geodety
Geodezja to dziedzina wymagająca pewnych umiejętności i cech, więc nie każdy nadaje się, aby nim zostać. Przede wszystkim geodezja to bardzo ścisła dziedzina, która bazuje na dość skomplikowanym sprzęcie i trudnych obliczeniach matematycznych. Ponadto bycie geodetą to nie tylko praca za biurkiem, ale też w terenie w różnych warunkach pogodowych.
Ogólnie jest to zawód wymagający bardzo dużo skupienia i koncentracji, ponieważ błąd w pomiarach czy w obliczeniach może zaowocować błędną mapką, a jest to niedopuszczalne.
Nowa nieruchomość, czyli praca dla geodety
Geodeta,a raczej jego usługi są potrzebne wszędzie tam, gdzie powstaje jakaś nieruchomość. Już przy planowaniu budowy geodeta musi przyjść na wskazany teren i dokonać odpowiednich obliczeń oraz sporządzić mapy do dokumentacji, aby inwestor mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.
Po otrzymaniu zezwolenia geodeta musi wykonać mapę do celów projektowych i przekazać ją wykonawcy, który zgłasza ją w odpowiednim urzędzie. W trakcje pomiarów geodeta uwzględnia sąsiednie działki, wyznacza miejsce, gdzie budynek może stanąć i wszystko nanosi na mapę. W kolejnych etapach inwestycji geodeta również ma całkiem sporo pracy.