Operatorzy DTP i ich praca
Operator DTP to osoba odpowiedzialna w drukarniach, wydawnictwach i wszędzie tam, gdzie drukuje się materiały w dużych...ilościach, za poprawne przygotowanie plików, które będą drukowane. Zadanie w teorii łatwe i proste, jednak jeden mały błąd operatora DTP i nakład kilku tysięcy egzemplarzy gazet może być do wyrzucenia. W takiej pracy wiele rzeczy może pójść nie tak: zmiana papieru na inny, nowa drukarka z innymi tuszami, błędne prze konwertowanie barw. Do tego jeszcze błędy typu literówki, złe umieszczenie jakiegoś elementu czy też po prostu niedopracowanie kilku szczegółów. Wszystko to może się bardzo źle skończyć i przynieść duże straty- jest to więc praca w stresie i napięciu, bo jak coś pójdzie nie tak to zazwyczaj będzie właśnie na operatora DTP.
Definicja- poligrafia
Poligrafia jest dziedziną techniki zajmującą się procesami wytwarzania druków. Na przestrzeni wieków zachodziły w niej zmiany, aż osiągnęła ona dzisiejszy etap przemysłowy, którego rozwój zachodzi w jeszcze szybszym tempie. Przemysł poligraficzny jest szczególną dziedziną produkcyjną ? obejmuje on opracowywanie wzorców (form drukowych) oryginałów tekstowych i rysunkowych, i drukowanie za ich pomocą kopii, w większości na potrzeby masowego odbiorcy. Jak każdą dziedzinę produkcyjną, tak i poligrafię można określić poprzez wykorzystywane technologie, charakterystykę wyrobów i powiązania z innymi dziedzinami gospodarki.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Poligrafia
Coś dla firm nie tylko
Czym byłaby firma bez wizytówek, ulotek czy innych artykułów drukowanych? No właśnie- rola poligrafii na rynku jest ciągle bardzo duża, a wręcz ostatnio coraz większa. Przecież ciężko o przedsiębiorstwo, które nie ma swoich ulotek czy też plakatów. Firmy te często prześcigają się w ofertach i proponują coraz niższe ceny nawet za niskie nakłady, głównie na potrzeby małych firm. Nie oznacza to, że jest to upadająca branża, dalej jest duży potencjał w firmach poligraficznych i tych, które dostarczają im materiały. Teraz usługi poligraficzne są na tyle dostępne, że nawet jednoosobowe firmy mogą sobie bez problemu pozwolić na regularne zaopatrywanie się w materiały drukowane.
Offset
Offset bezwodny ? rodzaj druku offsetowego, w którym forma drukowa nie jest zwilżana środkiem zwilżającym, tj. wodą z dodatkami. Do druku bezwodnego stosowane są specjalne formy drukowe (formy silikonowe) i specjalne farby cechujące się wysokim napięciem powierzchniowym. Offset bezwodny eliminuje problemy pojawiające się w offsecie klasycznym związane z kontaktem roztworu zwilżającego z farbą drukową (emulgacja farby, utrata połysku farb metalicznych) oraz z podłożem (zawilgocenie podłoża drukowego). Umożliwia też grubsze niż w offsecie klasycznym (tj. ponad 3,5 ?m) nałożenie farby ze względu na stosowanie specjalnej formy drukowej (analogia do wklęsłodruku). Jednak koszty druku i problemy technologiczne sprawiają, że w druku offsetowym zajmuje on stosunkowo niewielką przestrzeń niszową (np. zadruk powierzchni niechłonnych)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Offset_(poligrafia)