Relaks i wypoczynek w ogrodzie
Ogród to miejsce wypoczynku i relaksu, jednak aby nasz ogród był takim miejscem należy o niego odpowiednio zadbać, aby móc w pełni cieszyć się jego dobrodziejstwami. Podstawowe prace ogrodnicze takie jak pielenie czy przycinanie drzewek, o podlewaniu nie wspominając, to rzeczy, które każdy posiadacz ogrodu powinien wykonywać.
Dobry stan naszego ogrodu zapewni nam zdrowy i satysfakcjonujący wypoczynek na łonie natury przed naszym domem. Warto przestrzegać też kilku zasad odnośnie doboru roślin do ilości czasu jaki zamierzamy poświęcić na ich pielęgnowanie. Dla zapracowanych optymalne są rośliny nie wymagające dużych nakładów czasowych.
Wybór obsady
Czasem możne być ciężko dobra odpowiednie rośliny i obsadę do naszego ogrodu. Należy pamiętać, że każda roślina ma swoje wymagania i w określonych warunkach 'czuje' się najlepiej. Są również rośliny nie lubiące bliskiego towarzystwa innych gatunków, o czym również nie można zapomnieć.
W kwestii krzewów ozdobnych sprawa ma się tak, że również należy uważać na pewne sprawy. Niektóre gatunki nie lubią otwartych przestrzeni i dużego nasłonecznienia. Są też takie, które słabo znoszą wietrzne stanowiska, albo bardzo podmokłe. Niskie iglaki i krzewy są z reguły bardziej wytrzymałe, ale też nie należy bagatelizować ich wymagań co do stanowiska. Najlepiej jest łączyć ze sobą krzewy i drzewka o podobnych upodobaniach co do słońca i wilgotności podłoża.
Hasło z Wiki: Japoński ogród
Ogród japoński (jap. ???? nihon-teien?) ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).
Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.
...
Niezbędnym elementem w klasycznym ogrodzie japońskim jest woda ? wnosi do niego życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru. Konieczny jest także kamień ? symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę. W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Najczęściej używane rośliny to: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_japoński