Wikipedia - definicja deratyzacji
Deratyzacja, odszczurzanie ? zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych wszelkich szkodliwych gryzoni, najczęściej szczurów i myszy. Przeważnie zatrutym pokarmem lub za pomocą pułapek, rzadziej innymi metodami.
Odszczurzanie, konieczne zwłaszcza w zainfekowanych ośrodkach miejskich, nabrało nowego znaczenia w ratowaniu systemów ekologicznych odległych wysp np. Oceanii poważnie zagrożonych zagładą mnożącymi się zwłaszcza szczurami. Takie zawleczone gatunki skutecznie wytępiono (?eradykowano?) ostatnio przy pomocy trucizny opartej na Brodifacoum w akcjach obejmujących całe wyspy (dotąd tylko niewielkie) ? słynnym przykładem jest tu całkowite wytępienie m.in. szczurów na wyspach Kapiti i Campbella1 w Nowej Zelandii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deratyzacja
Koszty przeprowadzanej dezynsekcji
Bezpieczną dla otoczenia dezynsekcją jest taka, która została dostosowana do wrażliwości roślin na użyte w trakcie dezynsekcji środki chemiczne. Firma przeprowadzająca dezynsekcję powinna także pamiętać o tym, żeby po terenie, na którym jest przeprowadzana nie biegały żadne psy, ani inne zwierzęta mogące zatruć się rozsypywanymi gdzieniegdzie trutkami. Będzie starała się także zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców domu, w którym przeprowadzana jest dezynsekcja, dlatego przed ich powrotem do domu dokładnie przewietrzą wszystkie pomieszczenia i zmyją wszystkie podłogi. Użyją także środków zapachowych pochłaniających drażniące zapachy. Koszty przeprowadzonej dezynsekcji będą uzależnione od rodzaju użytych środków.
Szczur - ważna wiedza
Wywodzi się z południowo-wschodniej Azji. Pierwsze doniesienia o pojawieniu się tego gatunku w Europie pochodzą z Anglii z 1732 roku. Jako gatunek synantropijny rozprzestrzenił się na całym świecie. W wielu miastach populacja tych gryzoni może przewyższać liczbę ludzi. Najchętniej zamieszkuje piwnice, kanalizacje, wysypiska śmieci, magazyny i składy. Chętnie przebywa w okolicy wody, dobrze pływa. Jest wszystkożerny, z dużym udziałem pokarmu zwierzęcego. Aktywny całą dobę, najbardziej w nocy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczur_w%C4%99drowny