Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług dentystycznych z różnych specjalności. W zależności od ukończonej specjalności, stomatolog zajmuje się świadczeniem określonych usług. Niektórzy lekarze zajmują się określoną specjalnością i działają tylko w jej zakresie, jak na przykład ortodonci, którzy skupiają się na leczeniu ortodontycznym pacjentów w przypadku nieprawidłowości w zgryzie. Inne gabinety stomatologiczne mogą oferować szerszy zakres usług z różnych specjalności, ponieważ mogą zatrudniać specjalistów z konkretnych specjalizacji. Jednak lekarze dentyści, działający sami w prywatnych gabinetach, również mogą się specjalizować w wielu usługach stomatologicznych. Najłatwiejszym sposobem, żeby sprawdzić świadczone usługi w danym gabinecie dentystycznym, jest odwiedzenie strony internetowej, na której zawarty jest zakres oferowanych usług. Przykładowymi usługami z określonych specjalności oferowanymi przez gabinety stomatologiczne są zabiegi chirurgiczne, leczenie ortodontyczne czy ogólna profilaktyka.
Kompetentni, doświadczeni i przygotowani do pracy z pacjentem lekarze są teraz na wagę złota. Niestety - ze świecą ich szukać. Bardzo trudno znaleźć w tym momencie na rynku polskim taki gabinet dentystyczny, w którym pracowaliby lekarze z powołania. Najlepsi z nich już dawno zdążyli wyjechać za granicę w celu zwiększenia swoich zarobków. Mimo tego nie warto tracić nadziei. Dobry lekarz zajmujący się stomatologią jest co prawda wyjątkiem od reguły, ale wciąż można się na niego natknąć. Takiego lekarza na pewno będą cechować odpowiednie kompetencje. Ogromna wiedza to największy atut świetnych dentystów, ale liczy się także chęć do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Dziedzina stomatologii nie stoi bowiem w miejscu, tylko cały czas prze do przodu i wymyśla kolejne fantastyczne rozwiązania. Kompetentny i profesjonalny dentysta musi mieć o nich pojęcie, a żeby tak się stało, nie może stanąć na laurach i zakończyć całej swojej drogi edukacji na ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu.
To, że o zęby należy dbać i utrzymywać higienę jamy ustnej wiedzą już nawet małe dzieci. Zdarza się jednak, że albo w skutek zaniedbania, albo z przyczyn niezależnych od nas, czyli na przykład posiadania słabszego szkliwa, pojawia się konieczność skorzystania z leczenia stomatologicznego. Rzecz jasna usługi stomatologiczne nie ograniczają się tylko do leczenia zębów, ale również obejmują wszelkie zabiegi upiększające w ramach stomatologii estetycznej. Jeśli chodzi o cenę świadczonych usług, to jest ona zależna od rodzaju wykonywanego zabiegu. Cena jest uzależniona także od używanych metod oraz zużytych materiałów, które są niezbędne do właściwego leczenia. Warto jednak pamiętać, że im niższa cena, tym prawdopodobnie gorsza jakość używanych materiałów do wypełnienia zęba. Cennik usług stomatologicznych uwzględnia więc wiele czynników, takich jak jakość używanych wypełnień, zaopatrzenie w profesjonalny sprzęt dentystyczny i wiele innych. Na stronie internetowej gabinetu stomatologicznego często znajdują się informacje o świadczonych usługach oraz ich cenach.
Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.
Próchnica, a może konieczność wykonania protezy zębowej? W takich przypadkach trzeba odwiedzić gabinet dentystyczny. Czy lepiej wybrać się do dentysty na NFZ, a może prywatnie? Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala osobom ubezpieczonym na korzystanie z leczenia stomatologicznego we współpracujących z NFZ gabinetach. Dentysta wykonuje wtedy procedury nieodpłatnie. Niestety, głównym minusem jest mocno zawężony koszyk świadczeń i niższa jakość stosowanych materiałów. Przykładowo, na NFZ nie można wyleczyć kanałowo tylnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Także nie wykonamy nowocześniejszych protez. Natomiast prywatny stomatolog może zaproponować pacjentom znacznie szerszą gamę usług. Stosowane przez niego nowoczesne narzędzia i materiały także zapewniają lepsze efekty leczenia. Dodatkowym plusem jest brak długich kolejek do skorzystania z usług. Głównym minusem prywatnego leczenia stomatologicznego są koszty. W gabinecie trzeba będzie zostawić od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych zależnie od procedury.