Wikipedia i suplementy po treningu
Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.
Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)
Dieta na mięśnie i nie tylko
Białka, jak pewnie każdy wie, są podstawowym budulcem naszych mięśni. Dieta uboga w białko nie sprzyja wzroście masy mięśniowej, a przy intensywnym treningu zapotrzebowanie na ten składnik jest spore.
Mięso wołowe posiada jedno z najlepiej przyswajalnych dla człowieka białek, dlatego to właśnie wołowinę poleca się przy diecie bogatej w łatwo przyswajalne białko. Czasami jednak sama dieta nie wystarcza i trzeba sięgnąć po dodatkowe białko w postaci odżywek białkowych. Ich stosowanie jest dość powszechne wśród stałych bywalców siłowni.
Kulturysta i dieta wysokobiałkowa
Odżywki białkowe to dla wielu kulturystów podstawowe źródło aminokwasów. Białko jest niezbędne dla osób pracujących nad zwiększeniem masy mięśniowej oraz ogólnym przyrostem masy. Co więcej, jeżeli zależy nam na szybkim efekcie to w zasadzie nie ma innego wyboru jak sięgnąć po odżywki białkowe.
W dietach dla kulturystów dominuje białko pochodzenia zwierzęcego, izolaty serwatki oraz, o dziwo, białka sojowe, które jak dowiedzione najszybciej budują masę mięśni w połączeniu z innymi białkami. Suplementy połączone z chudym i bogatym w białko mięsem (wołowina, ryby) z pewnością pomogą budować masę mięśniową.